15 Ekim 2010 Cuma

Torun Sahibi Olmak

Gönderen Zeynep zaman: 10:49
Torun sahibi olmaktan daha güzel ne olabilir?
Düşünsenize, dünyanın en tatlı bebeğinin resimlerini çekmek, doğum günlerini kutlamak, okul müsamerelerine katılıp, onun heyecanını paylaşmak ne güzel bir duygudur. Torun sahibiyseniz, ya da ileride olacaksanız, bunun çok keyifli ama bir o kadar da sorumluluk gerektiren bir iş olduğunu bilmelisiniz. Çocuklarınız ve torunlarınızla sevgiye dayalı, pozitif ilişkiler kurmanız için size bazı önerilerimiz var.
Rolünüzü Netleştirin
Annesi ve babası onun gerçek bakıcıları, siz ise arada bir Cumartesi geceleri dışarı çıkarken çocukların emanet edildiği biri mi olacaksınız? Yoksa torununuzun gelişiminde çok daha aktif rol alıp örneğin hergün okuldan sonra onunla siz mi ilgileneceksiniz? Torunların bakımı konusundaki tavrınız net olmalı ve aileniz sizden maddi manevi neyi talep edebileceğini, neyi edemeyeceğini açık bir şekilde bilmeli. Bu herkes için büyük kolaylık sağlayacaktır.
Sorun ne olursa olsun en önemli nokta, iki tarafa da uygun olan çözümü bulup uygulamaktır. Sadece bir tarafın isteklerine uyan hiçbir çözüm kalıcı olamaz. Hem çocuklarınızla hem de torunlarınızla iletişiminiz her zaman dürüst ve samimi olsun. Mesela çocuğunuza haftanın üç günü torununuzu okuldan almayı gerçekten çok sevdiğinizi anlatıp diğer iki günde de kendi işlerinizi halletmeniz gerektiğini net bir şekilde anlattığınız zaman hem çocuklarınıza yardımcı olmuş olacaksınız hem de sizin adınıza uygulayamayacağınız planlar yapmalarını önlemiş olacaksınız. Karşılıklı saygı ve samimiyet herşeyi yoluna sokacaktır.
Varsayımlarla Hareket Etmeyin
Sizden neler beklendiği konusunda kendi kendinize varsayımlarda bulunmayın. Bunları sorarak, konuşarak netleştirmeye çalışın. Örneğin, sizden torununuzun karnını doyurmanızı, banyosunu yaptırmanızı mı bekliyorlar yoksa sadece birlikte zaman geçirmeniz ve eğlenmeniz, okuldan sonra anne babası eve gelene kadar ona göz kulak olmanız yeterli mi? Sizi rahatsız eden veya mutsuz eden bir durum varsa bunu mutlaka söyleyin. Mesela cezalandırma konusunda. 4 yaşındaki bir çocuk siz onu durduruncaya kadar konuşacak, her söylenene uygun ya da uygunsuz bir şekilde karşılık verecektir. Eğer anne babası yaramazlık yaptığında torununuzu odasına göndererek cezalandırıyorsa ancak siz sadece televizyon izletmemek yeterlidir diye düşünüyorsanız bunu onlarla paylaşın. Bu tür durumlarda proaktif olmak ve henüz ortada bir sorun yokken çözümleri netleştirmeniz ileride daha çok sıkıntı yaşamanıza engel olacaktır.
Önyargılı Davranmayın
Şurası kesin ki, torununuzun yetiştirilmesi konusunda çocuklarınızla zıtlaştığınız konular mutlaka olacaktır. Bu tür durumlarda bunu konuşarak çözmeniz, sürekli savunma halinde olmamanız, ve ilk planda torununuzun güvenliğini ve iyiliğini düşünmeniz önemlidir. Her ne kadar söylediklerinizi “eski moda” diye nitelendirseler de çocuklarınız dediklerinize kulak verecektir. Yeter ki söyledikleriniz adil, tutarlı ve mantıklı olsun. Eğer uygulamacı değil de öğüt verici olmanız isteniyorsa, deneyin; denemekle birşey kaybetmezsiniz. Çocuklarınızın fikirlerine karşı önyargılı davranmayın ve tartışmaya açık olun. Unutmayın ki, eninde sonunda sizin torununuz ise onların da çocuğu.
Tam Gün Çocuk Bakımı
Eğer torununuzla tüm gün siz ilgilenecekseniz öncelikle cesaretiniz ve enerjinizi tebrik etmemize izin verin. Bu zor görevi gerçekleştirirken birkaç noktayı aklınızdan çıkartmayın lütfen: Sizin çocuk büyüttüğünüz günlerden bu yana çocuk bakım teknikleri ve sağlık standartları çok değişti. Dolayısıyla bu işin en başından itibaren kendinizi eğitmeniz gerekecek. Her ne kadar çocuklarınızı büyütürken yeterince tecrübe kazanmış olsanız da bu sefer vücudunuz sizi biraz daha yorabilir. Fazladan ağrılar ve sızılar sizi yıldırmasın. Geçen yıllar boyunca çocuk yetiştirmede nelerin önemli olduğunu deneyerek öğrendiniz. Şimdi bunları uygulama fırsatınız var. İçgüdülerinize güvenin, onlar için ne kadar önemli olduğunuzu hiç unutmayın ve arada bir kendinize de zaman ayırın.

0 yorum:

 

GÜNLÜĞÜM Template by Ipietoon Blogger Template | Gadget Review